Uczulenie czy uzależnienie? Jak to jest?

0 Comments
gotuj zdrowo i fajno

Zdecydowana większość osób mających problem z nadwagą cierpi na uzależnienie od jedzenia. Uzależnienie to jest równie groźne jak każde inne i w niezwykle emocjonalny sposób oddziałuje na każdego człowieka. Większość z tych osób na dodatek nie zdaje sobie sprawy z takich uzależnień i przez to ma ogromne problemy z zrzuceniem zbędnych kilogramów.

Spożycie prostych węglowodanów lub cukrów wywołuje w organizmie reakcje, które uzależniają od produktów je zawierających i utrudniają odchudzanie. Niektóre pokarmy wywołują także reakcje alergenne, które wywołują działanie substancji odpowiedzialnych za dobry nastrój. Obie sytuacje skutkują uzależnieniem emocjonalnym od jedzenia i mocno utrudniają zrzucanie zbędnych kilogramów.

Należy więc sprawdzić jakie pokarmy wywołują uczulenie i zacząć ich unikać. Można tego dokonać poprzez sześciodniowy post, w czasie którego pije się jedynie wodę przyjmuje buforowaną witaminę C. A może warto gotować w parowarze? Jest to bezpieczne i prosta metoda, choć i tak najlepiej korzystać z niej przy współpracy z lekarzem.

Po zakończeniu szóstego dnia postu wprowadza się do pożywienia stopniowo po jednym produkcie i ocenia jak wpływa on na organizm, samopoczucie i zachowanie. Każdy produkt, po którego spożyciu pojawiają się zmęczenie, uczucie gorąca, rozpalone policzki, ból i swędzenie oczu, katar, opuchnięte palce czy oczy, wzdęcia czy inne wywołują reakcje alergenne i należy go unikać.